Wybór odpowiedniego kotła grzewczego do ogrzewania domu jest istotną decyzją. W ostatnich latach tradycyjne kotły opalane paliwem stałym coraz częściej wypierają modele gazowe i elektryczne, które nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin oraz pyłów. Poza tym uchwała antysmogowa nakładaobowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno poniżej 3 lub 4 klasy, dążąc do tego, aby całkowicie wyeliminować te urządzenia z obrotu.
Dlatego też, to właśnie kotły gazowe i elektryczne bierzemy pod uwagę, porównując je ze sobą, aby decyzja związana z wyborem między nie sprawiała Państwu większego problemu.
Charakterystyka i zalety kotłów gazowych
Kotły gazowe jak sama ich nazwa wskazuje, zapewniają ogrzewanie budynku za sprawą procesu spalania gazu. Zgodnie z przepisami unijnymi zakazano wprowadzania na rynek europejski urządzeń energetycznych nie spełniających norm ustawy „ekoprojektu”, czyli kotłów nie spełniających określonych norm efektywności energetycznej . Takie warunki spełniają obecnie gazowe kotły kondensacyjne, cechuje je się wysoka sprawność. W procesie spalania wykorzystują ciepło zawarte w spalinach, a dokładnie w parze wodnej będącej wynikiem spalania. Do zalet kotłów gazowych kondensacyjnych zalicza się przede wszystkim:
- wygodną i prostą obsługę,
- bezpieczeństwo,
- brak konieczności wydzielania pomieszczenia pełniącego funkcje kotłowni,
- ze 100% energii otrzymujemy nawet 107 % ciepła
- automatyzacje pracy, umożliwiającą sterowanie nią nawet w sposób zdalny
W ofercie dostępne są kotły gazowe kondensacyjne firm: Thermagen, Immergas, Vaillant, Termet, De Dietrich. Beretta.
Charakterystyka i zalety kotłów elektrycznych?
Kotły elektryczne, to jedno z nielicznych rozwiązań grzewczych, które zapewnia ogrzewanie budynku bez konieczności użytkowania do niego paliwa. Generują one bowiem ciepło z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ogrzewanie elektryczne przez wiele osób uważane jest za drogie i faktycznie, biorąc pod uwagę sam koszt eksploatacji w droższej taryfie może się tak wydawać. W rzeczywistości jednak, użytkownicy kotłów elektrycznych, za sprawą bardzo precyzyjnego sterowania, są w stanie maksymalizować pracę urządzeń w tańszej taryfie, co rachunek ekonomiczny znacznie uatrakcyjnia. Podobnie jak kotły gazowe cechuje je wysoka sprawność grzewcza, a do tego po połączeniu ich z instalacjami fotowoltaicznymi zapewniają tanie ogrzewanie.
Co wziąć pod uwagę wybierając między kotłem gazowym a elektrycznym?
Rozważając wybór między kotłem gazowym a elektrycznym, które w obu przypadkach można znaleźć między innymi w ofercie firmy Borkowski, której specjalizacją jest technika grzewcza, należy wziąć pod uwagę poniższe konfiguracje:
- kocioł elektryczny jako główne źródło ciepła w domach wysoce energooszczędnych oraz pasywnych,
- kocioł elektryczny jako główne źródło ciepła w domkach letniskowych użytkowanych zimą okazjonalnie,
- kocioł elektryczny jako główne źródło ciepła w przypadku braku gazu sieciowego i oczekiwania wysokiego komfortu ogrzewania jako alternatywne/awaryjne źródło ciepła we współpracy z kominkiem lub kotłem stałopalnym
- kocioł elektryczny jako alternatywne/awaryjne źródło ciepła we współpracy z pompą ciepła (możliwość wyboru mniejszej i tańszej jednostki)
- kocioł elektryczny jako alternatywne/awaryjne źródło ciepła dla zakładów przemysłowych wykorzystujących ciepło technologiczne do celów grzewczych
Dlatego też trudno jednoznacznie określić, które z rozwiązań jest lepsze. Należy się kierować rodzajem planowanej inwestycji.
W ofercie dostępne są kotły elektryczne: Elterm, Kospel.