Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

wizyta u dentysty z dzieckiem

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej to za mało, żeby cieszyć się zdrowym uśmiechem. Konieczne są także regularne wizyty u dentysty. Zachowanie systematyczności pozwala szybciej wykryć ewentualne choroby zębów oraz dolegliwości. Nawyk uczęszczania do dentysty na wizyty kontrolne warto wyrabiać już od małego. A kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem po raz pierwszy do gabinetu dentystycznego?

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Nie czekajmy, aż dziecko będzie miało pierwsze dolegliwości czy dziury w mleczakach, żeby udać się do dentysty. Będzie to dla niego stresujące doświadczenie. Dlatego warto udać się na wizyty adaptacyjne, podczas których oswoi się z gabinetem i dentystą. Dzięki temu w przyszłości będzie miało pozytywne skojarzenia. Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się ok. 6 miesiąca życia. Podczas niej stomatolog tłumaczy rodzicom, jak dbać o jamę ustną malucha i jak zapobiegać chorobom. Natomiast kolejna wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego, którego znajdziesz np. w Gabinecie stomatologicznym Proper Dent w Skawinie, powinna odbyć się ok. 1 roku życia, gdy maluch będzie miał pierwsze ząbki.

Jak często chodzić dzieckiem do dentysty?

Dorosłym zaleca się wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym co ok. 6 miesięcy. Jednak w jamie ustnej małych dzieci „dzieje się” więcej. Pojawiają się kolejne ząbki, a więc należy sprawdzać ułożenie zgryzu, a także czy nie pojawiła się próchnica, czy inne dolegliwości. W związku z tym warto uczęszczać do stomatologa dziecięcego co ok. 4 miesiące. Oczywiście mowa o sytuacji, w której nie dzieje się nic niepokojącego. Natomiast jeśli zauważysz u malucha jakieś objawy, które Cię martwią, niezwłocznie udaj się do dentysty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jeśli dziecko będzie od małego przyzwyczajane do wizyt u stomatologa dziecięcego, nie będzie miało obaw przy kolejnych odwiedzinach. Zawsze jednak warto porozmawiać z nim w dniu wizyty lub kilka dni przed. Przypomnij, do jakiego lekarza idziecie i opowiedz, jak będzie wyglądał gabinet. Możesz to zrobić w formie zabawy lub przy codziennym myciu ząbków. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie przerzucać swojego strachu na malucha. Dorośli często mają nieprzyjemne doświadczenia ze stomatologami, ale nie warto wspominać o tym przy dziecku lub sugerować, że nie ma się czego bać, ponieważ wywołasz odwrotny efekt.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz