Czy faktura pro forma stanowi dokument księgowy?

dokumenty ksiegowe

Przedsiębiorcy zobowiązani są do uwzględniania w swoich rozliczeniach wszelkich wydatków, przychodów i faktur. Na tej podstawie wyliczane są obroty firmy, jej dochody oraz wysokość podatku, a także konieczne do zapłacenia składki na ubezpieczenie. Wśród wielu formalności znajdują się także faktury pro forma, które są jednymi z najczęściej wystawianych dokumentów. Czym one są i czy stanowią dokumenty księgowe? Sprawdźmy!

Czym jest faktura pro forma?

Faktura pro forma wystawiana jest niezwykle często i stanowi udokumentowanie przyszłej transakcji lub przyjęcia zamówienia do realizacji. Choć dokument ten nie jest potwierdzeniem dokonania płatności i ma jedynie charakter informacyjny, płatność realizowana jest na jego podstawie. Na fakturze pro forma zazwyczaj znajdują się takie informacje, jak:

  • numer faktury zazwyczaj poprzedzony nagłówkiem „pro forma”,
  • nazwa usługi, której dotyczy,
  • data wystawienia,
  • termin płatności.

Dane w niej zawarte są z reguły bardziej ograniczone niż te, które są obowiązkowe na zwykłych fakturach. Osoba zajmująca się obsługą księgową w firmie powinna wystawiać je oraz uwzględniać w rozliczeniach w odpowiedni sposób.

Jak rozliczyć fakturę pro forma?

Zgodnie z oficjalnym wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów faktura pro forma nie stanowi dowodu księgowego. Przedsiębiorcy, chcąc odróżnić je od faktur w rozumieniu przepisów o VAT, celowo pomijają umieszczanie na nich wszystkich informacji (takich jak NIP kupującego czy kwota podatku VAT, które są obowiązkowymi elementami na zwykłej fakturze). W związku z tym nie powinna być traktowana jako standardowy dokument księgowy w rozliczeniach. Nie stanowi też podstawy do odliczania wskazanego podatku VAT dla kontrahenta.

Kiedy używana jest faktura pro forma?

Faktura pro forma wystawiana jest przede wszystkim w celach informacyjnych, a także by przedstawić ofertę handlową kontrahentowi. Za jej pomocą można określić koszty zamówionego produktu czy usługi, która ma być zrealizowana w przyszłości. Dokument wskazuje również wysokość zaliczki oraz ustalony termin płatności.

W przypadku realizacji zamówienia przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawienia zwykłej faktury VAT. Jeśli szukasz pomocy w prowadzeniu księgowości swojej firmy, skorzystaj z oferty zewnętrznego biura księgowego, takiego jak Duet. Wówczas doświadczeni specjaliści zajmą się wystawianiem i rozliczaniem wszystkich niezbędnych dokumentów.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz