Podczas projektowania konstrukcji stalowej hali trzeba uwzględnić nie tylko materiał, jaki znajdzie się na ścianach. Równie ważne jest nowoczesne pokrycie dachowe. Jedynie odpowiednio wybrane będzie służyć bezawaryjnie przez kolejne lata. Jednak na jakie materiały pokryciowe najlepiej postawić dzisiaj? I czy hale warsztatowe z dachami z płyt warstwowych sprawdzają się w praktyce?
Jakie są cechy dachów z płyt warstwowych?
Konstrukcja dobrej jakości dachów z płyt warstwowych jest jak prosta, jak samych hal warsztatowych. Składają się z blach, pomiędzy którymi włożony jest wybrany materiał o właściwościach izolujących. Powszechnie do izolacji wykorzystuje się styropian, piankę poliuretanową lub wełnę mineralną. Producenci oferują szeroki wachlarz, jeśli chodzi o ich grubość. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie ich do potrzeb budowanej hali magazynowej. Szukając oszczędności podczas eksploatacji warto uwzględnić właśnie tę powierzchnię. Dlaczego? To właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła.
Jakie są zalety nowoczesnych dachów z płyt warstwowych?
Nowoczesne hale z płyt obornickich uzupełniane są dachami z płyt warstwowych. To materiał uniwersalny i mający bardzo szerokie zastosowanie. Wypełnienie w postaci styropianu będzie bardzo ekonomiczne. Poliuretan dodatkowo zapewni termoizolację, a wełna mineralna sprawdzi się w obiektach wymagających podwyższonej ognioodporności – np. w halach warstwowych. Dachy tego rodzaju są bardzo szybkie i łatwe w montażu. Wpływa to na zminimalizowanie kosztów budowy w zasadzie dowolnego obiektu, niezależnie od jego wielkości. Jednocześnie rozwiązanie to gwarantuje wysoką izolację termiczną. Dachy z płyt warstwowych nie wymagają też impregnacji, są odporne na czynniki zewnętrzne.
Obecnie do budowy hal przemysłowych wykorzystuje się nowoczesne dachy z płyt warstwowych. To rozwiązanie uniwersalne i ekonomiczne, pozwalające zaoszczędzić na eksploatacji oraz na kosztach montażu.