Do czego służą szafy sterownicze w przemyśle?

co to jest szafa sterownicza

Nowoczesny przemysł coraz częściej wykorzystuje zaawansowane technologicznie rozwiązania. Właśnie dlatego w zakładach przemysłowych można obecnie spotkać się z różnymi rodzajami szaf sterowniczych. Czym dokładnie są szafy sterownicze i jakie mają zastosowanie?

Szafa sterownicza – co to jest?

Szafami sterowniczymi nazywa się rodzaj urządzeń, których celem jest prowadzenie procesów sterowania. Znajdujące się w nich podzespoły umożliwiają zarządzanie różnymi czynnościami zgodnie z przeznaczonym do tego celu programem.

Pod kątem swojej budowy szafy sterownicze – https://www.propoint.pl/produkcja dzielone są na obudowę oraz na podzespoły szafy, które są dobierane indywidualnie do jej przeznaczenia.

Komponenty w szafach są zróżnicowane. Zaliczają się do nich między innymi różne sterowniki, na przykład PLC, które odpowiadają za sterowanie procesami. Szafy sterownicze mogą być też wyposażane w ekrany, panele operatorskie oraz klawiatury, które pozwalają na kontrolowanie procesów i zarządzanie nimi.

W jakim celu używane są szafy sterownicze?

Szafy sterownicze stosowane są w wielu obszarach przemysłu, między innymi podczas produkcji, przetwarzania, obsługi maszyn używanych w trakcie procesów przemysłowych.

Jako że szafy sterownicze przygotowywane są na indywidualne zamówienie, można wykorzystać w nich różnego rodzaju komponenty, co przekłada się również na ich wszechstronność.

Wówczas szafy sterownicze muszą być dopasowane do rodzaju procesów prowadzonych w firmie, przykładowo do używanych w niej maszyn i urządzeń, sieci i instalacji.

Wobec tego kluczowe znaczenie ma wtedy przygotowanie całego wdrożenia nowych technologii w firmie. Na tej podstawie można stworzyć efektywnie działający system, który zarządzany jest przez szafy sterownicze i pozwala na zautomatyzowanie wielu czynności.

Do najważniejszych zalet używania szaf sterowniczych zaliczane są:

  • prostsze zarządzanie procesami

  • ochrona dla kluczowych komponentów systemu

  • łatwy dostęp do komponentów w razie potrzeby

  • możliwość indywidualnego dopasowania szafy do potrzeb

Gdzie można zakupić szafy sterownicze?

Aktualnie szafy sterownicze są oferowane przez wiele firm, których domeną jest tworzenie układów automatyki. Mogą one wtedy zaoferować klientom pełne wsparcie dotyczące zaprojektowania systemu oraz jego wykonania.

Więcej informacji o firmach, które przygotowują szafy sterownicze na zamówienie klientów, można uzyskać w internecie. Na ich stronach internetowych można zapoznać się bliżej z dostępnymi usługami i rodzajami tworzonych szaf, a także sprawdzić przykładowe realizacje.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz