Ekogroszek – kiedy warto na niego stawiać?

eko groszek

Paliwa stałe wciąż są jednymi z najpopularniejszych materiałów opałowych, które są wykorzystywane z racji na swoja łatwą dostępność czy ogólnie niższe koszty eksploatacji. Jednym z takich materiałów opałowych jest ekogroszek. Czym on jest i kiedy warto na niego stawiać?

Skąd wzięła się popularność ekogroszku?

W przeszłości w piecach palono przede wszystkim czystym węglem. Wtedy ekogroszek w Knyszynie i w wielu hurtowniach paliw stałych miał formę odpadu po węglu brunatnym i kamiennym, który był sprzedawany w okazyjnych cenach z racji na to, że palenie nim w piecu było niesamowicie trudne.

Niska cena ekogroszku sprawiła jednak, że udało się w nim dojrzeć sposób na stworzenie nowego paliwa na rynku materiałów opałowych. Dodatkowo okazało się, iż spalanie ekogroszku jest mniej szkodliwe od zwykłego węgla z racji na niższą zawartość siarki. Do tego ekogroszek generuje mniej popiołu. Z tego powodu to paliwo znajduje się również w ofercie firmy Rol-Pol.

Kiedy i dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Paliwo jakim jest ekogroszek ma naprawę wiele zalet. Przede wszystkim to świetna alternatywa dla zwykłego węgla. Dzięki temu, że ekogroszek spalany jest w nowoczesnych kotłach można liczyć na między innymi tańszą eksploatację, dzięki temu, że są one bardziej wydajne. Do tego ich obsługa jest znacznie prostsza. Zazwyczaj wymaga jedynie uzupełniania paliwa i usuwania popiołu raz lub dwa razy w tygodniu. Jest to znaczące ułatwienie w stosunku do zwykłego węgla.

Zalety ekogroszku wynikają z tego z jakiego węgla jest on produkowany. W tym celu wykorzystywany jest bowiem węgiel o wysokiej kaloryczności wynoszącej przynajmniej 24 megadżule na kilogram. Do tego jest on selekcjonowany tak, by zawartość siarki nie przekraczała 1%, a zawartość wody i elementów niepalnych wynosiła maksymalnie 12%. Inna wartość, która sprawia, iż ekogroszek to dobry wybór to niska spiekalność. Takie właściwości sprawiają, iż ekogroszek generuje mniej popiołu oraz tlenków siarki, tlenku węgla czy też dwutlenku węgla.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz