W wielu przypadkach ręczne szlifowanie blachy trwa zbyt długo i nadaje się co najwyżej do prac warsztatowych. Jeśli liczy się ilość i szybkość pracy, optymalne rozwiązanie uwzględnia użycie maszyn. Może to być np. gratowarka, dzięki której blacha będzie gładka i lśniąca.
Do czego służy gratowarka?
Firmy wykonujące Gratowanie automatyczne posługują się maszynami takimi jak gratowarki. Służą one do obrabiania elementów m.in. blaszanych i metalowych. Posiadają przesuwającą się taśmę, więc proces obróbki jest zautomatyzowany i trwa przez to dużo krócej.
Zakłady wyposażone we wspomniane maszyny realizują wiele różnych zadań. Na jednej linii produkcyjnej wykonywane jest wspomniane gratowanie, ale też zbijanie zgorzeliny o ile występuje, fazowanie, zaokrąglanie brzegów. W krótkim czasie uzyskuje się elementy gotowe do użytku.
Zautomatyzowany proces – gratowanie mechaniczne
Wyposażenie placówki w różne urządzenia i maszyny usprawnia pracę. Gratowanie mechaniczne realizowane jest dzięki temu szybciej i dużo dokładniej. W ten sam sposób można wykonać także np. czyszczenie blach.
Gotowy produkt może zostać wykorzystany chociażby w budownictwie (wykończenia). Szlifowanie blachy czyni ją bardziej estetyczną i elastyczną. Przeważnie arkusze poddawane są dalszej obróbce. Jeśli wykonuje się automatyczne gratowanie, można zrealizować też zbijanie zgorzeliny i inne niezbędne prace.
Placówki wykorzystujące narzędzia do gratowania
W wielu nowoczesnych placówkach czy warsztatach wykonuje się właśnie obróbkę blachy jako jedną z dostępnych usług. W procesie obróbki istotne jest gratowanie mechaniczne za pomocą gratowarek, ale nie są one jedynymi maszynami. Stosuje się też grubiarki, wyrówniarki.
Z uwagi na pewne niebezpieczeństwo związane z ręczną obróbką blachy, zastosowanie maszyn czyni cały proces mniej ryzykownym. Usuwanie zadziorów lub zbijanie zgorzeliny wymaga mimo to dużej ostrożności, stosowania rękawic ochronnych i innej odzieży roboczej.