Jak czytać oznaczenia na akumulatorze?

motocykl

Akumulatory samochodowe, motocyklowe oraz przeznaczone do innych pojazdów, maszyn, urządzeń i instalacji muszą spełniać odpowiednie parametry. Dlatego też, wytwórcy baterii zobowiązani do znakowania swoich produktów odpowiednimi oznaczeniami, które pozwolą użytkownikom na prawidłowy zakup akumulatora. Dowiedz się, jak prawidłowo czytać oznaczenia na akumulatorze?

Dlaczego oznaczenia na akumulatorach są istotne?

Rynek akumulatorów samochodowych oraz baterii do innych pojazdów jest bardzo bogaty. Obfituje w wiele typów akumulatorów, bardziej lub mniej znanych producentów, którzy oferują baterie o różnej konstrukcji, przeznaczeniu i parametrach. Jeśli chcesz przekonać się, jak szeroka jest oferta akumulatorów motoryzacyjnych, wystarczy odwiedzić witrynę dobrego sklepu internetowego. Najlepszym przykładem może być warszawski sklep z akumulatorami Dostawcy Prądu, który sprzedaje również stacjonarnie we Włochach i  na Bemowie tanie akumulatory samochodowe i motocyklowe.

Pojemność, napięcie znamionowe i prąd rozruchowy

To podstawowe parametry każdego akumulatora, które definiują jego możliwości i przeznaczenie. Napięcie znamionowe akumulatora podawane jest w Voltach i musi być dopasowane do instalacji elektrycznej. Najczęściej jest to napięcie o wartości 12 V, a w niektórych pojazdach 6 V. Pojemność akumulatora określana w amperogodzinach to zdolność do gromadzenia energii. Im wartość Ah jest wyższa, tym akumulator może „zmieści” więcej prądu. Parametr ten powinien być dopasowany do wielkości silnika i wymagań energetycznych wszystkich odbiorników prądu w pojeździe. Natomiast prąd rozruchowy podaje wartość prądu w Amperach. Jest to ilość prądu, jaką bateria może wygenerować w sposób ciągły, szczególnie podczas uruchamiania silnika.

Data produkcji akumulatora i normy

Kupując akumulator samochodowy lub motocyklowy, należy odczytać datę jego produkcji. O tyle jest to istotne, że możemy narazić się na kupno „nowego” akumulatora, który stał w sklepie lub magazynie przez kilka lat. Jego sprawność z pewnością nie będzie tak wysoka, jak nowo wyprodukowanej baterii. Data produkcji zapisana jest w specjalnym kodzie, charakterystycznym dla producenta. W przypadku akumulatorów Varta i Bosch należy odczytać 4, 5 i 6 cyfrę w kodzie produkcyjnym i sprawdzić datę produkcji w specjalnej tabeli. W bateriach Centra odczytanie daty produkcji jest prostsze. Tutaj pierwsza cyfra kodu oznacza ostatnią cyfrę daty produkcji. Na etykiecie akumulatora można także znaleźć oznaczenie normy, według której producent określa prąd rozruchowy. Większość z nich stosuje normę EN,  a niektórzy normę SAE lub DIN.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz