Jak dbać o skórę głowy dotkniętą łuszczycą? – szampon na łuszczycę

jak dbac o skore glowy dotknieta luszczyca szampon na luszczyce

Łuszczyca to nieuleczalne w tej chwili schorzenie skóry, które dotyka coraz więcej ludzi. Jej przyczyn specjaliści upatrują przede wszystkim w genetyce oraz chorobach autoimmunologicznych (kiedy to organizm atakuje sam siebie), a także jako skutek uboczny niektórych leków, efekt niewłaściwej diety, otyłości i nadużywania alkoholu oraz papierosów. Zmiany skórne dotykają różnych części ciała. Do bardziej kłopotliwych należy łuszczyca owłosionej skóry głowy, ponieważ w jej przypadku właściwie niemożliwe jest zastosowanie leków działających miejscowo. Objawem choroby są jasne, białe lub srebrne łuski, gromadzące się na skórze głowy i włosach. Do tego dochodzi uczucie silnego swędzenia, a intensywne i częste drapanie może doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych i w efekcie utraty włosów. Jedynym rozwiązaniem dla osób dotkniętych łuszczycą skóry głowy jest dobranie odpowiedniego szamponu, który wyleczy stany zapalne, nie dopuści do nawracania objawów, a jednocześnie zadba o włosy.

Co powinien zawierać szampon na łuszczycę?

skladniki

O tym, że bardzo ciężko znaleźć odpowiedni preparat do pielęgnacji wie każdy, kto zmaga się z tą niewdzięczną przypadłością, jaką jest łuszczyca głowy. Jaki szampon wybrać, by był skuteczny i nie zawiódł naszych oczekiwań? Wyboru należy dokonać ostrożnie, Podstawowym działaniem preparatów, które przeznaczone są do walki z łuszczycą skóry głowy, jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia i regulacja ilości wydzielanego łoju, dzięki czemu skutecznie zmniejszy się poziom nawarstwiających keratynocytów. Skóra pokryta łuszczycą ma tendencję do silnego rogowacenia, dlatego wybierając szampon na łuszczycę zwróćmy więc uwagę na to, by zawierał takie zmiękczające składniki jak: olej konopny, lniany, rycynowy, migdałowy, kwas octowy, cytrynowy albo salicylowy. Bardzo dobre efekty daje także stosowanie preparatów na bazie dziegciu brzozowego, mającego właściwości odkażające, złuszczające i przeciwzapalne.

Szampon konopny, a łuszczyca

Do najbardziej skutecznych w walce z objawami łuszczycy należą szampony zawierające olej z konopi siewnej (Cannabis Sativa Oil). Swoją wysoką efektywność zawdzięczają dużej zawartości kannabidiolu, który dociera do najgłębszych warstw naskórka, ma silne działanie antybakteryjne i wspomaga regenerację komórek. Ponadto olej ten jest bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA), nawilżający skórę i łagodzący podrażnienia (na jego bazie produkuje się także preparaty stosowane w AZS). Bardzo ważnymi składnikami oleju konopnego są ponadto kwasy omega-3 oraz omega-6, które bardzo dobrze nawilżają skalp. W parze z leczniczym działaniem w obrębie skóry idzie także odpowiednia pielęgnacja włosów, które stają się mocniejsze, nie wypadają i odzyskują blask.

Sprawdź również: https://ktomalek.pl/blog/szampon-na-luszczyce-wybierz-wlasciwy/w-2039

Jak przeprowadzić kurację?

Przed rozpoczęciem stosowania leczniczego szamponu przeczytajmy dokładnie ulotkę dołączoną do niego. Zazwyczaj w początkowym okresie kuracji leczniczej szampon na łuszczycę powinniśmy stosować co drugi dzień, a następnie, kiedy już zminimalizujemy objawy i zauważymy wyraźną poprawę, możemy zredukować ilość myć. Nie wolno jednak całkowicie przerywać stosowania szamponu i co najmniej dwa razy w tygodniu należy go użyć, aby utrzymać odpowiednią równowagę skóry głowy.

Jak zapobiegać nawrotom?

szampon

Dotychczas nie wynaleziono leku przeciwko łuszczycy. Można ją zaleczyć, jednak zawsze istnieje ryzyko nawrotu objawów. Wszystkie dostępne preparaty i szampony mają za zadanie jak najbardziej je ograniczyć. Jeśli doprowadzimy skórę na głowie do stanu równowagi, a następnie będziemy pilnowali systematycznego stosowania szamponu na łuszczycę, możemy być pewni, że nawroty tej choroby nie wystąpią.

Podstawą walki ze zmianami w obrębie skóry owłosionej głowy jest zatem odpowiednio dobrany szampon na łuszczycę, zawierający sprawdzone składniki roślinnego pochodzenia, m. in. takie jak kwas GLA oraz kwasy omega 3 i 6, które wnikając w głębsze warstwy skóry nawilżą ją i zmiękczą oraz uregulują ilość wydzielanego łoju. Drugą bardzo ważną kwestią jest systematyczność w stosowaniu preparatu, zgodnie z zaleceniami producenta, obserwowanie zmian, jakie wywołuje jego działanie i odpowiednie modyfikowanie kuracji pod kątem reakcji organizmu i postępów w leczeniu.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz