Jakich pilników używa się w pracach warsztatowych?

prace warszatowe

Podczas wykonywania prac warsztatowych wykorzystywane są narzędzia ręczne różnego typu. Do absolutnie podstawowych należą młotek, szczypce uniwersalne, śrubokręt płaski i krzyżakowy, piła do drewna i metalu oraz zestaw kluczy. Poza nimi bardzo często przydają się również rozmaite narzędzia ścierne, wśród których znajdują się pilniki. W dzisiejszym artykule opiszemy najpopularniejsze rodzaje pilników stosowanych w trakcie prac w warsztacie. Zapraszamy do lektury.

Czym są pilniki warsztatowe?

Pilniki to jedne z najpopularniejszych narzędzi używanych w warsztacie. Chętnie korzystają z nich zarówno domowi majsterkowicze, jak i profesjonaliści. Stosuje się je do obróbki mechanicznej różnych materiałów, w tym stali, aluminium, brązu, miedzi, mosiądzu, drewna i tworzyw sztucznych. Mówiąc konkretniej, narzędzia te służą do piłowania powierzchni w celu nadania jej pożądanego rozmiaru i kształtu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifowania: Standardowy pilnik warsztatowy składa się z dwóch głównych elementów – metalowej części roboczej i uchwytu wykonanego z tworzywa sztucznego. Część robocza zbudowana jest ze skośnych nacięć (zębów), od których zależne są właściwości ścierne narzędzia. Im jest ich więcej, tym charakteryzuje się ono wyższą gradacją. Zęby ustawione są w tym samym kierunku i nachylone skośnie do osi pilnika. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne szlifowanie, odgratowywanie, wygładzanie i wyrównywanie krawędzi obrabianego materiału.

Jakie rodzaje pilników warsztatowych wyróżniamy?

Dostępne na rynku pilniki warsztatowe dzielą się ze względu na różne kryteria. Najpopularniejszym z nich jest ich wygląd, czyli kształt części roboczej. W głównej mierze decyduje on o zastosowaniu konkretnego narzędzia. W czasie rozmaitych prac w warsztacie wykorzystywane są m.in. pilniki płaskie, płasko-zbieżne, trójkątne, czworokątne, półokrągłe, okrągłe, kolumnowe, igiełkowe czy nożowe. Na wyposażeniu każdego warsztatu powinny znajdować się przede wszystkim pilniki płaskie, które uważane są za najbardziej uniwersalne. Stosuje się je do szlifowania, oczyszczania i wygładzania powierzchni metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Przydają się w praktycznie każdej pracy z użyciem narzędzi ślusarskich.

Przy obróbce przełomów i konieczności precyzyjnego piłowania otworów kwadratowych warto sięgnąć po pilniki czworokątne lub płasko-zbieżne. Z kolei pilniki trójkątne znakomicie sprawdzają się podczas szlifowania płaszczyzn zbiegających się pod kątem ostrym. Pilniki okrągłe i półokrągłe z nacięciami spiralnymi to doskonały wybór przy piłowaniu otworów w przedmiotach o owalnym kształcie. Precyzyjne pilniki igiełkowe i kolumnowe stosowane są w trudno dostępnych miejscach, natomiast cienkie pilniki nożowe nadają się do wygładzania i docinania wąskich rowków i ostrych krawędzi. W tym miejscu warto wspomnieć także o tarnikach, czyli pilnikach do drewna oraz raszplach. To narzędzia wykorzystywane we wszystkich branżach zajmujących się obróbką drewna – warsztatach stolarskich, zakładach meblarskich czy pracowniach artystycznych.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz