Na co zwrócić uwagę kupując przedłużenie komina?

jak przedluzyc komin

Montaż nowoczesnych urządzeń grzewczych wymaga trzymania się specyfiki technicznej dopasowanej do konstrukcji kotła. Jednak bez względu na to, jakie paliwo stosowane jest w piecu, długość komina zawsze powinna zapewniać optymalny ciąg. Podobnie jest z kominami wentylacyjnymi, gdy zastosowano ciąg grawitacyjny. Materiały do przedłużania kominów muszą być dopasowane do określonych zastosowań, by spełniały swoje zadanie.

Przedłużanie komina spalinowego – jakie rury zastosować?

Najprostsza sytuacja występuje w przypadku kotłów kondensacyjnych o wylocie bocznym. Jeśli z jakichś przyczyn komin jest zbyt krótki, należy zastosować przedłużkę z takiego samego materiału i o takich samych średnicach. Inaczej jest w przypadku wylotu ponad dach dla kotłów na paliwo stałe. Przedstawiciel firmy TanieKominy.pl wskazuje: „Kominy pionowe mogą wymagać przedłużenia na skutek słabego ciągu i cofania się spalin. Celem uniknięcia wychładzania spalin należy stosować systemy kominowe w formie ocieplonej”. Jeżeli piec podłączony jest do tradycyjnego komina murowanego, wystarczy zamontować na nim odpowiednią przedłużkę w formie rury żaroodpornej nierdzewnej. W przypadku pieców kondensacyjnych o wylocie rury ponad dach najlepiej jest zastosować materiał kwasoodporny ze stali nierdzewnej, aby pod wpływem skraplania kondensatu nie uległ uszkodzeniu.

Przedłużanie kominów wentylacyjnych a zastosowane materiały

Ciąg kominowy wywiewny realizowany grawitacyjnie jest zależny m.in. od długości komina. Niekiedy starsze budownictwo nie jest dostosowane do obecnych rozwiązań, co skutkuje koniecznością montażu przedłużenia komina wentylacyjnego. Jedną z opcji na poprawę ciągu są nasady kominowe w formie obrotowej, która wymusza ciąg wentylacyjny. Przedłużenie komina wentylacyjnego można również zrealizować przy pomocy rozwiązań systemowych. Stosuje się do tego rury izolowane dwuścienne. Dlaczego? W upalne dni nagrzewanie się rur wentylacyjnych nieizolowanych może doprowadzić do wytworzenia korka powietrznego i zatrzymania ciągu lub cofania go. Dlatego rura przedłużająca komin musi być izolowana, by umożliwiała niezaburzony przepływ powietrzna zużytego. W zimie izolacja będzie zapewniać dodatkowe ogrzewanie komina, co powstrzyma skraplanie się powietrza i jego powrót do wentylacji.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz