Odżywki na budowanie mięśni – czy są skuteczne?

Suplementy, fitness, przygotowanie posiłku

Budowa masy mięśniowej to jeden z głównych celów osób, które pojawiają się na siłowni po raz pierwszy. Jest to skomplikowany proces, który wymaga połączenia treningu siłowego z odpowiednio dobraną dietą. Aby wspomóc budowę mięśni, warto również wykorzystać specjalnie dedykowane temu celowi odżywki. Dlaczego są one skuteczne i na jakie postawić? Podpowiadamy!

Dlaczego warto stosować odżywki na budowanie mięśni?

Celem wielu osób, które decydują się pójść na siłownię, jest wzrost masy mięśniowej. Na tzw. robienie masy składa się wiele elementów. Podstawą takiego procesu jest wytworzenie dodatniego bilansu kalorycznego z uwzględnieniem odpowiedniej podaży białka i węglowodanów, a także regularne przeprowadzanie treningów siłowych.

Treningi przy wykorzystaniu dużych ciężarów wiążą się z koniecznością posiadania sporych zasobów energii, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki. Choć podstawą powinna być dobrze zbilansowana dieta, to jednak dobrym sposobem na dostarczenie organizmowi potrzebnych składników mogą być suplementy na wzrost mięśni, które ułatwią budowanie masy.

Jakie korzyści niesie za sobą dobrze dobrane odżywki na masę? Ich działanie jest dosyć szerokie. Przede wszystkim dostarczają one substancji, takich jak aminokwasy, które bezpośrednio uczestniczą w budowaniu mięśni. Uzupełniają one także zapasy glikogenu w mięśniach, wzmacniają stawy, przyczyniają się do szybszej regeneracji organizmu, a także wspomagają procesy przemian energetycznych.

Jakie odżywki na budowanie mięśni będą najlepsze dla początkujących?

Budowanie masy wiąże się z koniecznością dostarczania większej liczby kalorii. W ich uzupełnianiu mogą pomóc odżywki białkowe i białkowo-węglowodanowe typu „gainer” oraz „bulk”. Tego rodzaju odżywki na mięśnie mają za zadanie uzupełnić braki w naszej diecie. „Gainer” zawiera od 20 do 30% białka, a resztę stanowią węglowodany. Dla osób, które potrzebują większej ilości białka, lepszym wyborem będzie „bulk”.

Naturalne odżywki na masę mięśni obejmują również kreatynę. Jest to jeden z najlepiej przebadanych naukowo suplementów. Na rynku dostępne są różne jej rodzaje. Głównym zadaniem kreatyny jest zwiększenie regeneracji jednostki energetycznej ATP w komórkach mięśniowych. Przekłada się to na wzrost aktywności na treningu, co może skutkować skuteczniejszą rozbudową masy.

Wybierając suplementy na siłę, nie możemy również pominąć aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Odżywka ta kojarzona jest głównie z redukcją, jednak pełni swoją funkcję również podczas rozbudowy mięśni. Produkt ten dodatkowo wspomoże naszą regenerację, która pełni kluczową funkcję podczas robienia masy. Warto zaznaczyć, że skuteczność stosowania wszystkich wymienionych odżywek jest udowodniona naukowo, więc naprawdę warto z nich skorzystać.

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz