Oświetlenie natynkowe sufitowe – czym się charakteryzuje?

lampa sufitowa

Obecnie stosuje się dużo mniej wyraziste oprawy oświetleniowe, stawiając na prostotę i dobry smak. Duży wybór estetycznych, dyskretnych opraw pozwala uzyskać w mieszkaniu świetne efekty bez konieczności korzystania z kiczowatych żyrandoli. Lampy umieszczone na suficie doskonale oświetlają całe wnętrze.

Czym charakteryzuje się oświetlenie natynkowe sufitowe?

Wciąż w wielu mieszkaniach stosuje się oświetlenie centralne, ewentualnie wzbogacone o lampkę nocną lub taką na biurku. W dzisiejszych czasach oświetlenie natynkowe sufitowe nie musi jednak być nudne, banalne i staroświeckie. Coraz częściej korzysta się z kilku źródeł światła montowanych na suficie.

Ciekawym rozwiązaniem jest lampa wisząca pojedyncza z kloszem opartym na prostej konstrukcji. Podczas codziennego korzystania prawie się jej nie zauważa. Jedno źródło światła może okazać się wystarczające w mniejszych pomieszczeniach. W większych nie zawsze się sprawdzi, ale można skorzystać z dodatkowych, np. kinkietów.

Lampy wiszące lub wpuszczane

Duża różnorodność opcji oświetlenia natynkowego sufitowego daje pole do popisu osobom aranżującym swoje wnętrza. Mogą w pierwszej kolejności wybierać między wiszącymi lub wpuszczanymi oprawami. Uzupełnieniem oświetlenia sufitowego mogą być boczne źródła światła, na przykład kinkiety w Białymstoku, jeśli wnętrze jest zbyt ciemne.

Charakterystyczną cechą oświetlenia natynkowego jest łatwiejszy montaż. Oprawę można wymienić w sytuacji, gdy dotychczas użytkowana przestanie się podobać lub nie będzie już potrzebna. Sklep z oświetleniem pozwoli wybrać ciekawsze rozwiązanie. Lampę można wymienić bez konieczności remontu połowy mieszkania.

Oświetlenie natynkowe a żyrandole

Kiedyś typowym elementem, jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, były żyrandole. Dzisiaj tego typu oprawy spotyka się bardzo rzadko, głównie w pomieszczeniach utrzymanych w stylu vintage. Nie są zbyt praktyczne, trudno się je czyści, a do nowoczesnych mieszkań po prostu nie pasują.

Podsumowując, oświetlenie natynkowe sufitowe to przeważnie lampy wiszące lub inne oprawy, które nie są wpuszczane w powierzchnię sufitu. Obecnie modne są minimalistyczne, estetyczne lampy tego rodzaju.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz