Zalety cięcia laserowego

laserowe ciecie

Cięcie laserem fiber znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego, ale także w branżach takich jak architektura, medycyna i reklama. Od pewnego czasu metoda ta wypiera obróbkę skrawaniem, m.in. frezowanie i wiercenie, a także tradycyjne lasery CO2. Czym charakteryzuje się cięcie laserem, jakie materiały można obrabiać tą metodą i gdzie jest najczęściej wykorzystywana?

Jakie są zalety cięcia laserowego?

Cięcie laserowe to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych stosowanych w wielu branżach. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć:

  • bardzo wysoką szybkość obróbki,
  • możliwość sterowania komputerem,
  • precyzyjny efekt,
  • możliwość wycinania skomplikowanych konturów,
  • powtarzalność produkowanych elementów,
  • oszczędność ze względu na minimalizowanie ilości zmarnowanego materiału,
  • brak konieczności dodatkowej obróbki – gotowy produkt nie wymaga dalszej obróbki,
  • zastosowanie do wielu materiałów – stal, miedź, aluminium, drewno, szkło i tworzywa sztuczne,
  • możliwość cięcia materiałów o różnej grubości,
  • brak zużycia głowicy tnącej ze względu na bezkontaktową obróbkę.

Jakie jest zastosowanie cięcia laserowego?

Z usług cięcia laserem korzystają firmy z branży budowlanej, logistycznej, transportowej, lotniczej, rolniczej, automotive, a także z przemysłu metalurgicznego i reklamowego. Laser światłowodowy fiber jest również wykorzystywany przy produkcji maszyn fitness, sprzętu medycznego i elementów oświetlenia. Metoda ta cieszy się też dużą popularnością w branży meblowej, dekoracyjnej i architektonicznej. Służy do tworzenia balustrad, ogrodzeń, a także elementów ozdobnych i metalowych części wyposażenia domowego. Jego szerokie zastosowanie wiąże się z możliwością używania go do obróbki wielu materiałów, m.in. tkanin, szkła, drewna, a także stali nierdzewnej i mosiądzu. Cięcie laserowe stosuje się również do obróbki, m.in. grawerowania, znakowania oraz perforacji blach, profili i rur. Usługi tego typu świadczy np. firma Dajano z Opatówka.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie lasera polega na podgrzaniu materiału przy pomocy wiązki laserowej do temperatury, w której rozpoczyna się stopienie i odparowanie elementu. Strumień lasera fiber charakteryzuje się stałością, dzięki czemu nie ma ryzyka jego osłabienia i uszkodzenia obrabianego materiału. Źródłem lasera są diody, a jego element czynny to pierwiastki takie jak neodym i erb. Urządzenia z laserem są w stanie stworzyć bardzo dokładne wzory i wąskie szczeliny o szerokości niewiele większej niż wiązka lasera. Ponadto, osiągają bardzo wysokie prędkości cięcia i są ekonomiczne w eksploatacji. Charakteryzuje je znacznie niższy pobór energii niż w przypadku stosowania tradycyjnego lasera CO2.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz