Leczenie zębów na ogół przebiega szybko i sprawnie wówczas, gdy w jego trakcie korzysta się z nowoczesnej aparatury. Obecnie znaczna część gabinetów stomatologicznych wyposażona jest w innowacyjne, zaawansowane technologicznie mikroskopy, świetnie sprawdzające się zarówno przy wykonywaniu czynności diagnostycznych, jak i leczniczych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania mikroskopów w stomatologii? Koniecznie przeczytaj artykuł!
Mikroskopy a leczenie kanałowe zębów
Odpowiednio dobrane mikroskopy to urządzenia, które często okazują się bardzo przydatne w trakcie leczenia kanałowego. Wielokrotne powiększanie obrazu zwiększa prawdopodobieństwo dokładnego rozpoznania charakteru patologicznych zmian w uzębieniu. To zaś przekłada się na możliwość szybszego i bardziej precyzyjnego wyczyszczenia wnętrza kanałów zębowych przez dentystę zatrudnionego w takim gabinecie, jak Praktyka Stomatologiczna STOMATOLOGIA.ME. Mikroskopy pozwalają również na zweryfikowanie prawidłowości wykonania czynności zabiegowych, co zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań.
Omawiany sprzęt używany jest także powszechnie przez specjalistów od stomatologii zachowawczej. Dzięki jego zastosowaniu można rzetelnie ocenić stopień zaawansowania zmian próchniczych. W znacznym stopniu wspomaga on również proces wykonywania wypełnień i opracowywania ubytków.
Wykorzystanie mikroskopów w leczeniu protetycznym, chirurgicznym i periodontologicznym
Nowoczesne mikroskopy znajdują również powszechne zastosowanie w trakcie leczenia protetycznego i chirurgicznego. Za sprawą tych urządzeń możliwe jest regularne kontrolowanie dokładności wykonywanych prac przy jednoczesnym zmniejszeniu inwazyjności wykorzystywanych technik. Stosowanie mniejszych narzędzi podczas zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej przekłada się na krótszy proces gojenia się dziąseł. Leczenie chirurgiczne zębów z użyciem mikroskopu jest zatem bardziej komfortowe dla pacjenta.
Urządzenia mikroskopowe znajdują także zastosowanie w periodontologii. Dzięki nim można prawidłowo ocenić kontury dziąseł oraz krzywizny powierzchni zęba, także w okolicach poddziąsłowych. To ułatwia proces usuwania kamienia z powierzchni szkliwa. Detekcja płytki nazębnej w dłuższej perspektywie czasowej zwiększa efektywność leczenia przyzębia.